Kodėl kūdikis atsisako krūties? (I dalis)

Turbūt visiems žinoma, kad kūdikiui nėra geresnio maisto už motinos pieną, o pati jaukiausia vieta – prie jos krūtinės. Vis dėlto ne visoms nusišypso laimė maitinti pačioms taip ilgai, kaip to norėtų. Kad ir kaip paradoksaliai tai nuskambėtų, kartais vaikutis pats atsisako krūties. Toks elgesys moterį neretai sutrikdo, ir tikrai toli gražu ne kiekviena žino, ką tai reiškia, kaip elgtis ir reaguoti tokioje situacijoje. Mamytės jaučiasi pasimetusios, sutrikusios, joms gali susidaryti įspūdis, kad vaikutis jas atstumia. Kiekviena iš padėties bando išsisukti savaip: kas pereina prie mišinukų, o kas valandų valandas kankinasi su pientraukiu, kad pamaitintų mažylį iš buteliuko...

Yra ir dar vienas (kiek sudėtingesnis) variantas – galima vėl pradėti maitinti krūtimi, tačiau prieš tai būtina išsiaiškinti priežastį, dėl kurios vaikutis jos atsisako. Apžvelkime keletą situacijų, neretai painiojamų su atsisakymu:

  • Jeigu maitinamas vaikutis neramus, sukioja galvytę į šonus ir netgi verkia paleidęs krūtį, pamėgink jį prispausti prie savęs stipriau, taip, kad nosies galiukas į ją įsiremtų. Nebijok, jis neuždus – mažylio nosytės „konstrukcija“ yra tokia, kad oras į ją per trikampius plyšelius vis tiek paklius. Esmė ta, kad ant nosies galiuko yra receptorius, kuris, susilietęs su motinos kūnu, praneša, kad tikslas – visai čia pat. Priešingu atveju net ir apžiojęs krūtį vaikutis gali jos ieškoti, blaškytis. Kol jūs tik mokotės vienas kitą pažinti, ne viskas eisis kaip per sviestą. Gali būti, kad tau tereikia tiesiog šiek tiek pakeisti kūno padėtį ar kitaip paimti vaikutį ant rankų, ir sąlytis (vadinasi, ir maitinimas) taps daug geresnis.
  • Kita situacija, dažnai painiojama su atsisakymu, pasitaiko maždaug 3–4 mėnesių mažyliams. Tuo metu įvyksta eilinis vystymosi šuolis: jeigu prieš tai vaikutis ištisas valandas nepaleisdavo krūties, dabar situacija visiškai kitokia. Aplink tiek visokių įdomybių! Atrodo, kad žįsti tiesiog nebelieka laiko. Vaikutis gali porą minučių „užkąsti“, ir pradėti apžiūrinėti šviestuvą. Dar truputį pavalgyti, ir vėl nukreipti dėmesį į kokį nors objektą. Kartais nutinka ir taip, kad jis truputį pavalgo, nusisuka, atsisuka ir tikrina, ar mamytė niekur nedingo. Tokiomis akimirkomis nereikia atimti krūties – tai pirmasis vaikučio bandymas tapti savarankišku, suvokti save kaip atskirą asmenybę. Geriau tęsk šį žaidimą: nusišypsok ir vėl pasiūlyk krūtį – taip įtikinsi vaikutį savo patikimumu. Jeigu jaudiniesi, kad mažylis suvalgo nepakankamai, maitink jį neramaus miego metu – taip pailginsi poilsio trukmę. Tai bus labai svarbu, kad kūdikėlis gerai jaustųsi, be to, gerokai pailginsi maitinimo krūtimi laiką. Nepamiršk ir apie naktinį maitinimą – tai padės išsaugoti stabilią laktaciją.

Jeigu jau pastebi, kad vaikutis tikrai nenori žįsti krūties, pirmiausia turėtum atkreipti dėmesį į jo savijautą. Labai dažnai jos atsisakymas turi visiškai paaiškinamą ir objektyvią priežastį, pavyzdžiui: gal mažyliui kalasi dantukai, skauda ausytę arba užgulta nosytė... Pasistenk palengvinti mažojo kankinio kančias – išvalyk nosytę, pašildyk ausytes. Jeigu tai nepadeda, o maitinamas vaikutis ir toliau jaučia skausmus, reikėtų nutraukti pieno ir pamaitinti šaukšteliu, švirkštu ar iš puodelio. Stenkis, kad vaikutis nesietų maitinimo krūtimi su skausmingais pojūčiais, nes priešingu atveju tai tikrai gali priversti jį atsisakyti tokio maitinimo.

2 psl. »

Komentarai (5)

Ligita 2011-12-19 19:12
Mano maze negaledavo normaliai spenelio apimti, tai kankinomes abi. O sunus valge kaip didelis :)
Lurdes 2011-12-19 16:31
O mano dukra visuomet užmigdavo bežįsdama :D
Sapne 2011-12-19 16:31
Mhm, mums buvo problema su dėmesio nukreipimu. Tai gydytoja tiesiog rekomendavo pritemdyti šviesą kambaryje, kad mažylį mažiau trikdytų. Ir padėjo :)
Nematau 2011-12-19 13:43
jokių pykčio apraiškų :) vaikai "išreiškia savo požiūrį", tas tiesa
Magdalena 2011-12-19 13:10
Čia tai bent... Tokie maži, o jau tokie pikčiurnos :)

Kūdikių mityba

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Jei vaikas apsinuodijo rūgštimi arba šarmais, jokiu būdu negalima dirbtinai jo vimdyti, nes šios medžiagos dar kartą nudegins gleivinę. Šiuo atveju reikia duoti išgerti 2 stiklines vandens.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai