Bloga nuotaika nėštumo metu: priežastys ir gelbėjimosi būdai

Nėštumo metu daugelis moterų (nors ir ne visos) pastebi didelius nuotaikų svyravimus. Tai – keistas reiškinys: čia būsimoji mamytė linksma, čia vėl suirzusi ar net apsiverkusi... Kas kaltas: hormonai, nerimas dėl besikeičiančio kūno ar nesugebėjimas džiaugtis ateinančia gyvybe? Kaip pasikelti nuotaiką?

Dažniausi blogos nuotaikos kaltininkai nėštumo metu

Gimdymo baimė ir nepasitikėjimas savimi. Pirmą kartą tapti mama baisu: jūs turbūt jaučiatės esanti nepasiruošusi motinystei, jos dar iki galo nesuvokiate. Jums viskas nauja, neįprasta, tad iš pasąmonės kyla abejonių, ar kūdikis gims sveikas, ar sugebėsite juo rūpintis, bijote dar nepažintos ateities. Pastojusi antrą kartą moteris į daugelį klausimų jau žino atsakymus, labiau pasitiki savimi, supranta, kad sugebėjusi pagimdyti ir prižiūrėti vieną vaiką, sugebės ir šį kartą. Ji žino, ką daryti, kai rytais pykina, ar klausyti medikų, bet jaučia didesnę baimę ir nerimą dėl gimdymo, nes tą sunkiai nupasakojamą skausmą yra jau patyrusi.

Aplinka. Jūs išgirstate daugybę įvairių patarimų bei draudimų (ir tik siekiant jus apsaugoti), tačiau jūsų organizmas draudimams gali priešintis. Kyla gal net ne tiek išorinis, kiek vidinis konfliktas. Pavyzdžiui, gydytojas liepė iš valgiaraščio išbraukti rūkytus gaminius, be kurių neįsivaizduojate savo gyvenimo.

Tas pats pasakytina ir apie gyvenseną (pripratote daug sportuoti, dabar nebegalite. Vidinis konfliktas sukelia nuotaikų kaitą, jūs imate blaškytis, tampate dirgli, pykstate ant vyro ir artimųjų. Jaučiatės nelaiminga, nes negalite gyventi taip, kaip esate pratusi, į jūsų jausmus įsiskverbia baimė, nerimas ir liūdesys. Nepasitenkinimas, neigiamos emocijos skatina tam tikrų medžiagų gamybą, kurios per kraują patenka ir vaisiui.

Nėštumo sureikšminimas. Jei su ginekologu pasikonsultavote apie lytinį gyvenimą nėštumo metu ir sulaukėte patarimo tokius santykius riboti, pasąmonėje gali užsifiksuoti, kad mylėtis nėra gerai. Iš tikrųjų šio malonumo atsisakyti nereikia (nebent jums gresia persileidimas).

Prasti santykiai su šeima. Kiekviena nėščioji laukia, kad aplinka (pirmiausia – vyras) rodytų jai dėmesį. Ji nori, kad jums artimas žmogus būtų šalia. Jei kartu su vyru džiaugiatės būsimu kūdikiu, jūsų santykiai yra geri, sustiprėja tarpusavio ryšys, galbūt net nebus nemalonių nėštumo požymių - vėmimo ir pykinimo. Arba jie bus labai silpni.

Kai tarpusavio santykiai nėra geri, vyras nesupranta, kad reikia palepinti moterį, tada ji nesijaučia mylima, abejoja, ar vyras (draugas) ir toliau bus su ja. Tada nėščioji gali susirgti depresija, ypač šiais laikais, kai tiek daug stresų, kurių moteris neretai negali įveikti pati ir pasijaučia vieniša.

Pykinimas. Pirmus 3 mėn. jus, kaip ir kitas kūdikio besilaukiančias moteris, pykina. Tai nemalonu. Kiekvienas, kuriam bloga, yra piktas ir dirglus. Bet paprastai žmogų po pusdienio ar dienos nustoja pykinti, o jūs tokios būsenos būnate net 3 mėn. Iš kur tada gera nuotaika? Jai pagerinti reikia jūsų pačios ir vyro pastangų.

Kintanti figūra. Tai neišvengiama, bet bijoti to nereikia. Jeigu jums trūksta pasitikėjimo savimi, apima baimė, kad tokios jūsų nebemylės vyras ar draugas, nes tapsite nebegraži, nerimaujate, ar sugrįš buvusios kūno formos. To baimintis galite nesąmoningai.

Kaip pasikelti nuotaiką nėštumo metu

Kaip gi būsimoji mamytė gali pasikelti nuotaiką? Būdų daug, tačiau mes aptarsime tik tuos, kurie laikomi universaliais. Juk iš esmės kiekviena moteris anksčiau ar vėliau ištobulina savo metodiką. Tereikia įsiklausyti į savo intuiciją.

Klausykitės mėgstamos muzikos. Pakelti nuotaiką nėštumo metu galima klausantis mėgstamų kūrinių. Muzikos terapija akušerijoje naudojama jau labai seniai. Įrodyta, kad pasiklausius lengvos muzikos pagerėja kvėpavimas, sumažėja arterinis kraujospūdis, atsikratoma streso, įtampos, padidėja pakantumas skausmui, atsipalaiduoja kūnas.
 
Gydomosiomis savybėmis pasižymi Mocarto kūryba. Na, o jeigu klasika jus erzina (juk tokia muzika patinka toli gražu ne visoms), rinkitės tai, kas artima jums. Užsidarykite duris, išjunkite telefoną, susiraskite mėgstamos muzikos ir patogiai įsitaisykite fotelyje. Pasimėgaukite šia ramybės akimirka.

Išsimaudykite. Vakare galite prisileisti pilną vonią šilto vandens (būtent šilto, nes karštas būsimosioms mamytėms yra griežtai draudžiamas) ir įsipilti šiek tiek kvapių vonios putų arba jūros druskos, eterinių aliejų, žolelių nuovirų ir pan.
 
Paįvairinti šią įprastą procedūrą galima pasikvietus kartu išsimaudyti ir vyrą (savaime suprantama, jeigu vonia yra pakankamai didelė. Abu turite joje jaustis patogiai). Paprašykite, kad antroji pusė atsisėstų už nugaros ir padarytų malonų atpalaiduojamąjį nugaros ir pečių masažą. Išsimaudžiusi ir lipdama iš vonios laikykitės įsikibusi į savo vyrą – esmė ta, kad tokią akimirką labai lengva netekti pusiausvyros ir susižeisti. Susisupkite į minkštą chalatą ir pratęskite malonų bendravimą prie aromatingos ir skanios arbatos puodelio.

Pasivaikščiokite. Grynas ir gaivus oras puikiai pakelia nuotaiką, be to, suteikia žvalumo, energijos. Jeigu pajutote, kad nuotaika visai subjuro, išeikite pasivaikščioti. Būsimajai mamytei tai bene pati geriausia fizinė veikla. Iš anksto apmąstykite, kokiu maršrutu keliausite, tačiau pasistenkite, kad kelionė vis dėlto būtų kaip staigmena. Pamirškite gerai pažįstamą kelią į polikliniką arba į darbą, išmėginkite ką nors nauja. Galite kartu su savimi pasiimti fotoaparatą – baigiantis dienai žiūrinėdama nuotraukas galėsite pasidžiaugti nedideliais, bet maloniais atradimais.
 
Geriausia, kad jūsų kelias būtų kuo toliau nuo važiuojamosios dalies. Idealiu atveju turėtumėte eiti pasivaikščioti į parką – neskubėkite, mėgaukitės kiekviena akimirka. Po valandos galite užsukti į kokią nors jaukią kavinukę, kad pailsėtumėte ar išgertumėte sulčių, arbatos.
 
Surenkite fotosesiją. Šį būdą praktikuoja mažesnė nėščiųjų dalis, tačiau tikina, kad jis tikrai veiksmingas. Būsimieji tėveliai gali nusifotografuoti kartu, pavertę fotosesiją kokiu nors smagiu žaidimu. Pavyzdžiui, galima pavaizduoti kokį nors tėvelio mėgstamą įprotį – bučiavimą į pečius ar kutenimą. Arba tiesiog paglostyti pilvą.
 
Galima persirengti neįprastais ir juokingais rūbais, atsistoti vienam prieš kitą – paprašykite, kad antroji pusė išpūstų pilvą (turėtų atrodyti tikrai smagiai).
 
Kai tokių nuotraukų susirinks nemažai, padarykite iš jų albumą. Geriausiai išėjusias galėsite pasikabinti ant sienos, arba paredaguoti nuotraukų koregavimo programomis ir paversti aliejiniais dažais tapytais paveikslais, kurie džiugins jus miegamajame ir primins apie artėjantį stebuklo gimimą. Tokios fotografijos džiugins akį ir padės pakelti nuotaiką, kai bus liūdna.
 
Susiraskite naujos, neišbandytos veiklos
. Pavyzdžiui, galima išmokti siūti, siuvinėti, pradėti mokytis naujos užsienio kalbos. Visa tai ne tik smagu, bet ir labai naudinga. Jeigu turite laiko, galite peržiūrėti daugybę gerų filmų, perskaityti knygas, už kurių vis užkliūva akys. Tobulinkite savo kulinarinius įgūdžius, pieškite, tapykite...

Galima nueiti į kiną arba teatrą – tačiau prieš tai pageidautina įsitikinti, kad filmas arba spektaklis yra tikrai vertas jūsų dėmesio, pinigų ir laiko. Naudinga apsilankyti zoologijos sode, egzotiškų gyvūnų parodoje, arba paprasčiausiai muziejuje (viskas priklauso nuo jūsų polinkių). Ir atminkite: geriausias vaistas nuo liūdesio ir nuobodulio – juokas!

Šokite. Šokiai, kitaip nei „rimtas“ sportas, padeda ne tik pagerinti fizinę formą, bet ir nuotaiką, be to, labai smagiai praleisti laiką. Atminkite, kad muzikos klausymasis ir judėjimas pagal ją teigiamai veikia mažylio vystymąsi.
 
Šokių pamokos ne tik pagerina tonusą ir nuotaiką, bet taip pat ir mažina nėštumo metu jaučiamą diskomfortą, gimdymo komplikacijų tikimybę, sutrumpina  depresijos po gimdymo periodą. Vis dėlto prieš pradedant lankyti tokius užsiėmimus, reikėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Komentarai

Gimdymas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ketvirtadalis identiškų dvynių yra veidrodiniai dvyniai. Jų plaukai krenta į skirtingas puses, jie turi veidrodinio tipo pirštų antspaudus ir jeigu vienas yra dešiniarankis, tai kitas – kairiarankis. Tačiau identiški dvyniai turi beveik vienodus protinius sugebėjimus. Tokie dvyniai dalinasi 100% DNR.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai