Bausti ar nebausti?

Už atsiųstą laišką dėkojame Pasmama.lt skaitytojai Vaidai

Kaip tėvai baudžia savo vaikus? Kai kurie plekšteli per užpakalį, pastato į kampą ar barasi, kiti laikosi “atėmimo” taktikos: neleidžia žiūrėti televizoriaus, neperka saldumynų, neišleidžia į lauką. Žodžiu,  kiekvienas renkasi tai, kas jam atrodo priimtina ir žinoma, veiksminga.

Jei suaugusiųjų paprašytume suskirstyti bausmes į “geras” ir “blogas”, pastarųjų tarpe greičiausiai atsidurtų fizinės bausmės, juk pastaruoju metu apie tai itin daug kalbama. Tačiau iš tiesų psicholgines, su bausmių taikymu susijusias traumas sukelia ne pati bausmės forma, o tai, ką ta bausmė reiškia vaiko ir tėvų santykių kontekste. Jei mažylis neabejoja tavo meile, tai net ir stipresnis pliaukštelėjimas, kaip bausmės metodas, neturėtų sukelti ilgalaikių pasekmių, nes tai tebus akimirksnio svarbos epizodas. O štai paprasčiausias sakinys “Kaip tu galėjai šitaip pasielgti?” gali sukelti kur kas rimtesnes pasekmes. Kaip jau minėjome, viskas priklauso nuo situacijos ir abipusių santykių.

Žinoma, visa tai nereiškia, kad plekšnoti per užpakaliuką yra sveika, o peikti žodžiu – kenksminga. Svarbiausia auklėjant vaiką yra pasirūpinti, kad jis teisingai suprastų tavo veiksmus, jog žinotų, kad bausmė – tai savotiška pamoka, o ne mamos meilės ir švelnumo praradimas.

Dažniausiai į klausimą: “Kodėl jūs baudžiate savo vaiką?” – tėvai atsako: “auklėju” arba “pratrūkstu”.

Dažniausiai tokie protrūkiai įvyksta tuo metu, kai jautiesi pavargusi, bejėgė ar tiesiog ilgą laiką neigiamas emocijas kaupei savyje ir neleidai joms išsilieti. Kuomet kantrybės stiklinę perpildo paskutinis lašas, savo veiksmus kontroliuoti būna labai sunku. Nieko nuostabaus, kad plekšteli per užpakaliuką ar pakeli balsą ir pasakai tai, ko galbūt nevertėjo sakyti. Ar tai kenksminga? Jeigu mažyliui jau sukako dveji su puse metukų, o tu nepiktnaudžiauji savo valdingumu, neplekšnoji jam per užpakaliuką dėl kiekvieno mažmožio ir ši bausmė jo labai negąsdina, tai tam tikra prasme gali būti net naudinga. Tokiame amžiuje vaikas pradeda suprasti, kad daro kažką ne taip, tačiau savarankiškai sustoti ne visada gali. Pavyzdžiui, jis blogai jaučiasi, kad trepsi kojomis iš pykčio prieš močiutę, kandžioja savo draugą smėlio dėžėje ar įžeidinėja kitus vaikus, tačiau pats su savimi susitvarkyti negali. Jam reikalinga tavo pagalba. Tačiau kaip padėti? Tokiu atveju vargu ar gelbėja ramūs žodžiai. Paimti jį už rankos ir pabandyti nusivesti taip pat ne visada pavyksta. Taigi šioje situacijoje koks nors aštresnis garsas ar staigesnis judesys (balso pakėlimas, plekštelėjimas per stalą ar per užpakaliuką) privers mažylį atsikvošėti. Jis suklus ir su juo bus galima kalbėtis.           

2 psl. »

Komentarai (1)

digele 2012-04-20 22:55
Nors dabar labai madinga pasakoti, kad vaiku nevalia bausti, as vis del to manau, kad kartais bausmes reikia. Negalima vaikui leisti uzlipti ant galvos

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Statistikos duomenimis, 3-4 metų amžiaus vaikai kiekvieną dieną pasako maždaug 12000 žodžių ir užduoda apie 900 klausimų.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai