7 būdai įveikti gimdymo baimę

Jei laukiatės pirmojo vaikelio, natūralu, kad gimdymas jums kelia nerimą ir baugina. Tačiau bijoti nėra ko. Baimės greičiausiai visiškai atsikratyti nepavyks, tačiau sumažinti ją galima labai paprastai. Štai keli patarimai.

1 būdas. Labiausiai jus gąsdina nežinomybė. Kuo daugiau sužinosite apie tai, kaip prasideda gimdymas,  kas vyksta jo metu, kokius pojūčius galite pajusti – tuo labiau pasitikėsite savimi ir savo jėgomis. Visa laimė, kad literatūros gimdymo tema mūsų dienomis tikrai netrūksta, taip pat gali pagelbėti ir draugių ar tiesiog pažįstamų moterų patirtis.

Bene išsamiausią informaciją apie visas gimdymo subtilybes galima gauti pasirengimo gimdymui kursuose. Juose bus kalbama ne tik apie fizinį pasirengimą, bet ir apie psichologinius pokyčius bei emocines permainas. Kai kurios moterys prieš gimdymą pasižiūri realaus gimdymo vaizdo įrašą (vi dėlto tai padeda ne visoms).

2 būdas. Dažniausiai gimdyti bijoma dėl to, kad tiesiog bijoma skausmo. Kai kurios būsimos mamytės jo taip išsigąsta, kad iš anksto prašo gydytojų duoti joms nuskausminamųjų. Taip, medikai iš tiesų gali palengvinti gimdymo kančias, tačiau visiškai jų nuslopinti tikrai nepavyks, o skausmas vienaip ar kitaip buvo, yra ir bus viena iš sudedamųjų gimdymo dalių. Kodėl skausmas gimdymo metu toks svarbus? Todėl, kad tik jo dėka galima suprasti, kokiame gimdymo etape šiuo metu esate: kuo dažnesni ir stipresni sąrėmiai, tuo arčiau ta minutė, kai pagaliau išvysite savo mažylį.

Pagrindinis tavo uždavinys – iš anksto nusiteikti, kad su skausmu nereikia kovoti: tiesiog priimkite jį ir išgyvenkite. Skausmas ateis ir praeis, o sutaupytos jėgos ir emocinė tvirtybė jums tikrai pravers gimdant. Gimdyvių kursuose jūs sužinosite, kaip tinkamai kvėpuoti, kaip išmokti atsipalaiduoti ir bent šiek tiek palengvinti savo dalią.

Taip pat kursuose išmoksi kontroliuoti ne tik kvėpavimą, bet ir savo balsą. „Suplanuotas“ garsas yra išties veiksminga skausmo malšinimo priemonė. Dauguma moterų gimdymo metu pamiršta save kontroliuoti, todėl arba garsiai rėkia, arba nebekvėpuoja iš skausmo sukandusios dantis. Medikai teigia, kad tokie savaiminiai organizmo padiktuoti veiksmai atima daug jėgų ir užkerta kelią organizmo atsipalaidavimui ir gimdos kaklelio atsivėrimui.

3 būdas. Jausitės daug ramiau, jei iš anksto nuspręsite, kur nori gimdyti: ligoninėje, privačioje klinikoje ar namuose. Jei apie tokius dalykus pradėsite galvoti per vėlai, jus tikriausiai apims ne šiaip baimė, o tikra panika.

Geriausia būtų, jei išsirinktumėte kelis priimtinus variantus, nuvyktum apsižiūrėti. Vieta, kurioje gimdysite, turėtų būti jauki ir nekelti antipatijos. Kai kurios moterys teigia, kad gimdymo vieta joms turėjo labai didelę įtaką, mat pasirinkusios priimtiną aplinką jos kur kas lengviau sugebėjo atsipalaiduoti. Taip pat būtų gerai, jei susipažintumėte ir su gimdymą priimsiančiu daktaru: pasikalbėjus su juo apie gimdymo detales, atskleidus savo poreikius ir baimes, išgirdus jo patarimus, nerimas tikrai atsitraukia.

4 būdas. Jei baiminatės, kad gimdymas gali prasidėti visiškai netikėtai ir tikrai ne tuomet, kai planavote, iš anksto pasiruoškite lagaminus, kad jaustumėtės saugesnė ir išvengtumėte kitų netikėtumų bei nereikalingo streso. Svarbiausia – nepamirškite dokumentų. Juos iš anksto pasidėkite vienoje vietoje, kad prireikus būtų po ranka.

Iš anksto apgalvokite, kokiu transportu ketinate keliauti gimdyti. Dauguma moterų šį darbą patiki savo vyrams, tačiau neretai pasitaiko, kad sąrėmiams prasidėjus vyras dar ramiausiai sėdi darbe, o gatvėse kaip tyčia nusidriekia didžiausios mašinų eilės. Geriau iš anksto susirasti alternatyvų variantą. Nors pajutus pirmuosius gimdymo požymius iki paties gimdymo dar bus nemažai laiko, vis dėl to papildomas stresas niekam nereikalingas.

5 būdas. Būsimajai mamytei kur kas lengviau susidoroti su nerimu ir baime, jeigu ji jaučia artimųjų, savo antrosios pusės palaikymą. Nelaikykite savo nuogąstavimų savyje, kalbėkite apie juos: iš anksto aptarkite, kas jums kelia nerimą, ko tikitės ir laukiate iš artimųjų. Kartais tai, kas atrodo elementaru jums, kitiems žmonėms gali atrodyti visiškai nesuprantama. Gal jūs tikitės, kad artėjant gimdymui vyras visą laiką bus šalia? O gal pageidaujate, kad gimdymo metu jis laikytų jus už rankos (arba atvirkščiai – leistų būti vienai)? Tokius paprastus, tačiau labai svarbius dalykus reikėtų išsiaiškinti dar prieš gimdymą, kad nekiltų jokių nesusipratimų.

Visai nesvarbu, kokį vaidmenį vaikučio auginime atliks jūsų vyras – apsilankyti parengiamuosiuose kursuose jam vis tiek bus pravartu. Kai kurie vyrai laikosi nuomonės, kad kursuose jiems ne vieta, nes gimdys juk ne jie. Tačiau jūs greičiausiai tikėsitės iš vyro supratimo ir visokeriopo palaikymo, o kursų metu įgytos žinios pravers jums abiems. Jei gimdyme ketina dalyvauti ir vyras, toks pasiruošimas jam tiesiog būtinas.

6 būdas. Tikriausiai žinote, kad reguliuodama savo nuotaiką, galite viena ar kita linkme pakreipti ir visus įvykius. Kitaip tariant,  pozityvus mąstymas ir gera nuotaika padeda daug lengviau susidoroti su visomis iškilusiomis problemomis. Kaupkite visas gerąsias emocijas ir pamirškite viską, kas kelia jums nerimą. Svarbiausia – negalvoti apie įvairiausias baisias istorijas, kurių tikriausiai spėjote prisiklausyti iš pažįstamų moterų ir prisiskaityti internete. Jūsų tikslas – pagimdyti sveiką kūdikėlį, todėl būtent apie savo mažylį ir turėtumėte galvoti.

Pamėginkite įsivaizduoti, koks jausmas apims, kai pirmą kartą išvysite jo mielą veiduką, kai galėsite pirmą kartą apkabinti, pabučiuoti ir pamaitinti savo atžalą. Prisijaukinti neigiamas emocijas ir nukreipti mintis nuo neigiamų dalykų padeda meno terapija: piešimas, tapymas, lipdymas ar kita meninė veikla. Beje, nėštumo metu kūrybinis potencialas tiesiog veržiasi per kraštus, todėl tai gali tapti kasdieniu jūsų pomėgiu. Gal jums verta pradėti lankyti dekupažo pamokas? O gal norėtumėte išmokti megzti ar nerti vąšeliu? Įsivaizduokite, kaip būtų smagu apauti pirmuosius savo rankomis megztus batukus jūsų mažyliui.

Meditacija taip pat puikiai padeda atsipalaiduoti ir užsimiršti. Visai nebūtina lankyti meditacijos kursus – tiesiog pagalvokite, kokie dalykai jus labiausiai atpalaiduoja: gal tai raminanti muzika, gal žvakių šviesa, o gal kai kurie sporto pratimai? Kiekvieną vakarą skirkite šiek tiek laiko sau ir pasimėgaukite jums patinkančia, atpalaiduojančia veikla.

7 būdas. Kai apima didelė baimė, nukreipti neigiamas mintis ir prisišaukti teigiamas ne visuomet taip paprasta, kaip gali atrodyti iš šalies. Kartais pakanka pažvelgti į viską iš šalies – tada paaiškėja, kad jos ne tokios jau ir bauginančios. Kad su tomis baimėmis susidorotumėte lengviau, galima pradėti rašyti savijautos dienoraštį.

Vos tik pajuntate nerimą, užrašykite viską savo dienoraštyje ir pabandykite sau racionaliai paaiškinti baimės priežastį, sugalvoti būdų ją įveikti. Žiūrint į popieriaus lape užrašytus žodžius, į situaciją žvelgiama tarsi iš šalies, todėl racionaliai mąstyti yra lengviau.

Komentarai

Sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ar žinojote, kad suaugęs žmogus turi 206 kaulus, o vaikas – 300 (kai jie auga, kai kurie kaulai susijungia į vieną)

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai