10 auksinių vaikų auklėjimo taisyklių

Janušas Korčakas – gydytojas, pedagogas, rašytojas, publicistas ir aktyvus visuomenės veikėjas. Tai – pirmeivis, ėmęsis veiksmų ginti vaikų teisėms ir įgyventi visiškam vaikų lygiateisiškumui. Net paskutinėmis savo gyvenimo akimirkomis koncentracijos stovykloje jis nepaliko auklėtinių ir žuvo kartu su jais, nors galėjo būti išlaisvintas. Tai žmogus, išties mylėjęs vaikus.
 
Jo pedagoginės veiklos principai aktualūs ir mūsų dienomis. Štai kokiomis auksinėmis taisyklėmis reikėtų vadovautis.
 
Nemeluokite vaikams. Mes galime juos apgauti, tačiau už tai teks brangiai sumokėti prarastu pasitikėjimu arba prieštaringo pasaulio paveikslo sukūrimu. Vaikams labai sunku gyventi pasaulyje, kuriame tėvų darbai ir veiksmai nesutampa.
 
Jei nežinote, ką atsakyti, geriau patylėkite ir pamąstykite. Nieko baisaus, jei atsakymą vaikui duosite ne tą pačią, o kitą dieną. Jei nenorite atsakyti, pagalvokite, kodėl: ar jūs bijote dėl vaiko, ar baiminatės, kad tiesa sugriaus jūsų pačių gyvenimą? Atminkite, kad vaikai gali priimti bet kurią tiesą, jei ją normaliai priima suaugusysis. Iš pradžių susitvarkykite su savimi, ir tik tada kalbėkites su vaiku. Ir nesugalvokite meluoti!
 
Nepamirškite pažadų. Užmaršumas – tai apgaulės atmaina. Vaikas prisimins ir įsižeis. Jei žadate – laikykitės savo žodžio. Jei prisiminėte, ką pamiršote, – pasikalbėkite apie tai su savo atžala. Pasakykite, ką prisiminėte, ir būtinai išpildykite pažadą – tai stiprins vaiko pasitikėjimą jumis ir pasauliu, leis suprasti, kad jį gerbiate, išmokys pareigingumo.
 
Nevaidinkite susidomėjimo ar dalyvavimo. Nereikia kalbėti apie vaiko piešinio originalumą ir grožį žiūrint televizorių. Arba atsitraukite nuo ekrano, arba sąžiningai pasakykite, kad šiuo metu neturite laiko ir pažvelgsite į darbelį vėliau. Suprantama, antruoju atveju pažado laikytis yra būtina.
 
Nesistenkite „atsipirkti“ dovanomis, jei skiriate vaikui labai mažai laiko. Už nebuvimą kartu mokėti reikia buvimu: eikite kartu visur, kur panorėsite. Dovanokite savo laiką, o ne pinigus – antraip vaikui meilė siesis su materialumu ir finansais. Jeigu atžala parduotuvėje ima rodyti kaprizus, paaiškinkite, kas yra pinigai ir iš kur jie atsiranda.
 
Jei esate neteisūs, nuoširdžiai paprašykite atleidimo
. Suaugusieji dažnai klysta, manydami, kad klaidų nedaro ir visada yra teisūs. Diktatūra prie gero niekada neatveda.
 
Suteikite vaikui pasirinkimo teisę visada, kai tai įmanoma – renkantis maistą, rūbus, žaislus ir keliones. Taip jis supras, kas yra asmeninė nuomonė ir pagarba.
 
Į vaiko nesutikimą žiūrėkite rimtai. Jei manote, kad konkrečiu atveju atžala turi teisę pasakyti „ne“, – sutikite su jos nuomone. Jeigu jūs paliekate galimybę rinktis, važiuoti pas močiutę ar ne, o vaikas nenori – neverskite jo. Priešingu atveju nereikia siūlyti rinktis.
 
Nekonkuruokite tarpusavyje dėl vaiko meilės
. Geriau skatinkite vaiko pagarbą abiems tėvams, neuždavinėkite provokuojančių klausimų, kurį iš jų vaikas labiau myli – tėvų nereikia lyginti, abu iš jų turi būti nepakeičiami.
 
Girkite vaiką! Pastebėkite ir išskirkite gerus jo poelgius, pasiekimus bet kurioje veikloje. Tačiau nereikia sakyti, kad jis pats geriausis – būti tokiam yra labai sunku.
 
Mylėkite savo vaikus, būkite su jais sąžiningi ir teisingi, nuoširdžiai domėkitės pasiekimais ir nesėkmėmis, palaikykite juos ir saugokite – tada jie užaugs Žmonėmis iš didžiosios raidės!

Komentarai (1)

. 2014-02-26 20:35
Ačiū, geri patarimai.

Vaikų auklėjimas

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vaiko kraujo grupė yra tokia kaip pas vieną iš tėvų, arba lygi abiejų tėvų grupių sumai.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai